Łóżko tapicerowane czy drewniane – które wybrać?

Aby budzić się pełnym energii do działania, powinniśmy zadbać o odpowiedni komfort snu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, urządźmy sypialnię w osobnym pomieszczeniu. Każdego wieczora wietrzmy ją i przede wszystkim wyposażmy w wygodne łóżko z dobrej jakości materacem. O ile sam materac powinniśmy dopasować przede wszystkim do naszej postury i upodobań pod kątem jego twardości, tak to, czy wybierzemy łóżko drewniane czy tapicerowane, jest już typowo indywidualną decyzją każdego z nas. Rama powinna bowiem po prostu podobać się nam, pasować do reszty aranżacji, a także spełniać nasze wymagania pod kątem codziennego użytkowania oraz pielęgnacji.

Najważniejsze różnice między łóżkami drewnianymi a tapicerowanymi

O gustach się nie dyskutuje, dlatego też nie będziemy skupiać się na kwestiach samego wyglądu. Poza tym na rynku znajdziemy zarówno tapicerowane, jak i drewniane ramy w różnych stylach. Choć nie ulega żadnym wątpliwościom, że w surowym stylu industrialnym lepiej odnajdzie się ta wykonana z sosnowych czy też dębowych desek. Także wtedy, gdy zależy nam na sypialni w stylu ludwikowskim, w aranżacji dużo lepiej odnajdzie się drewniane łóżko z ozdobnie frezowanym wezgłowiem oraz elementami kolumnowymi. Tapicerowane modele pasują z reguły najlepiej do wnętrz glamour i prowansalskich. Te bardziej minimalistyczne odnajdą się również w sypialniach o skandynawskim charakterze.

Trwałość

Współczesne tkaniny tapicerskie wyróżniają się naprawdę wysoką wytrzymałością na tarcie i niską podatnością na peeling. Wybierając ramę obitą materiałem musimy jednak pamiętać, że z czasem każda tkanina zacznie się przecierać i blaknąć. Ta wykonana z drewna będzie służyć nam natomiast przez lata. W razie potrzeby dużo taniej i prościej będzie można ją też odrestaurować.

Utrzymanie w czystości

W przypadku zabrudzeń drewniane łóżko wystarczy najczęściej przetrzeć wilgotną ściereczką lub dedykowanym środkiem. Posiadając tapicerowane łóżko raz na jakiś czas dla odświeżenia i usunięcia ewentualnych plam musimy wezwać specjalistę, który je wypierze. Poza tym alergicy powinni pamiętać, że na materiale szybciej osadza się kurz i trudniej go z niego usunąć domowymi sposobami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *