Kolor roku według Pantone – słoneczny żółty

Opublikowano Jeden komentarz

Każdej zimy, gdy zbliża się pożegnanie Starego a powitanie Nowego, architekci, projektanci wnętrz i osoby zajmujące się designem z niecierpliwością czekają na informację, jakie barwy będą królowały przez następne 365 dni. Taka wiadomość już od 20 lat przekazywana jest w grudniu przez amerykańskie przedsiębiorstwo – Instytut Pantone, który jest jednym z najbardziej poważanych podmiotów w świecie poligraficznym, działającym na rynku od 1963. Opracował własną paletę barw, stając się dla całego świata wyznacznikiem trendów w zakresie kolorów, inspiracją w ramach aranżacji wnętrz i podmiotem odpowiedzialnym za to, jakie propozycje klienci mogą znaleźć na rynku. Kolor roku według Pantone na 2021? Słoneczny żółty w połączeniu z ponadczasowym szarym!

Dlaczego słoneczny żółty?

Dla całego świata 2020 był rokiem ciężkim z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Światełkiem nadziei na to, że 2021 będzie wyglądał inaczej stało się rozpoczęcie akcji szczepień na całym świecie. A z nadzieją (charakterystyczną dla trwającego obecnie okresu) kojarzy się słoneczny kolor żółty (Illumitating Yellow), który, jak wskazał Pantone, symbolizuje optymistyczną wizję przyszłości, ciepło, uśmiech. Jego celem jest poprawianie nastroju osób przygnębionych otaczającą rzeczywistością poprzez wywoływanie wakacyjnych skojarzeń. Odrobina radości w tym trudnym czasie nie zaszkodzi – zwłaszcza we wnętrzach domowych czy firmowych!

Stylowe połączenie kolorów

Wyjątkowo w 2021 roku słoneczny żółty uzupełniony został przez Pantone o drugi kolor – Ultimate Grey, czyli ponadczasową szarość, która z kolei kojarzy się z wiecznością, równowagą, spokojem oraz poczuciem stabilizacji (także odporność na próby przynoszone przez los), których tak bardzo w zeszłym roku wszystkim brakowało. Jak wskazało Pantone, te barwy świetnie radzą sobie zarówno oddzielnie, jak i w połączeniu, przez co można dowolnie dokonywać wyboru w ramach aranżacji pomieszczeń.

Żółty i szary stanowią ponadczasowe połączenie pozwalające na to, by możliwe było urządzenie przestrzeni w sposób niezwykle elegancki. Zapewniają jednocześnie poczucie harmonii i spokoju, a także optymizmu, słońca i nadziei na to, że rok 2021 przyniesie zmianę i kolejny będzie oznaczał wyczekany powrót do normalności.

 

1 komentarz do “Kolor roku według Pantone – słoneczny żółty

  1. Piękne połączenie kolorów, ta kanapa po prostu jest idealna. Myślę, też że ciemna podłoga to idealne połączenie z tym żywym żółtym. A wiecie może czy gdzies dostane uchwyty na telewizor w podobnym kolorze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *