Aranżacje kominka w domu, alternatywy dla klasycznych kominków

Opublikowano Dodaj komentarz

Marzeniem niemalże każdej osoby jest własny kominek w domu. Jest to coś, co kojarzy się z ciepłem, przyjemnymi wieczorami, a także klasą i elegancją. Kominek czyni pomieszczenie przytulnym i nadaje mu wyjątkowego charakteru.

Jak zbudować kominek w domu?

Decyzja o zamontowaniu kominka powinna być dokładnie przemyślana. Kominek w domu, to nie kolejny mebel, ale specjalne urządzenie i przestrzeń, o którą bezwzględnie trzeba dbać. Musi być ona zachowana w czystości i być przygotowana w taki sposób, by nie stanowiła zagrożenia dla domowników i gości. Klasyczny kominek w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to dodatkowe ogrzewanie dla domu. Pomoże on w szybkim dogrzaniu pomieszczeń oraz będzie wsparciem w przypadku awarii ogrzewania centralnego. To także alternatywa ogrzewania centralnego na ten czas, w którym jest ono jeszcze nieaktywne – np. późną jesienią lub wczesną wiosną. Kominek domowy jest również w większości przypadków, głównym źródłem ogrzewania w danym lokum. Dlatego, wybierając kominek do domu, należy sugerować się, nie tylko wielkością pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował, ale również jego przeznaczeniem. Należy także pamiętać o dodatkowych kosztach, związanych z posiadaniem kominka w domu, takimi jak zakup opału czy akcesoriów do kominka. Świetnym wyborem może okazać się kominek z płaszczem wodnym, który posiada doskonałe zabezpieczenia. Zastanawiając się nad tym, jaki kominek do domu wybrać, warto wiedzieć, że dostępne są różnego rodzaju kominki. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich warunków na zainstalowanie prawdziwego kominka na opał, rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym kominek elektryczny. Jest on droższy w eksploatacji, ale nie wymaga przede wszystkim zakupu opału i specjalnych prac porządkowych. Dopiero decydując się na określony rodzaj kominka, można przejść do przeliczenia kosztów jego instalacji, opału i niezbędnych dodatków.

Kominek jako element dekoracyjny

Wyliczając największe zalety kominka w domu, zawsze warto pamiętać o jego dekoracyjnych walorach. To, że kominki prezentują się pięknie jest niepodważalnym faktem. Dużą rolę w tej kwestii spełniają obudowy kominkowe. Ich wybór zależy głównie od przestrzeni, którą dysponujesz. Najczęściej wybiera się takie obudowy, adekwatne do rodzaju kominka. Taka obudowa kominkowa spełnia, nie tylko rolę ozdobną, ale głównie zabezpieczającą przed ryzykiem zapruszenia ognia na terenie pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Dzięki niej nie ulega również zabrudzeniu sądzą otoczenie kominka. Decydując się na posiadanie, takiego rozwiązania w domu, jak kominek, warto mieć na uwadze, że niezbędna może okazać się aranżacja ściany za kominkiem. Można pokryć ją w całości cegłą lub innym, trwałym materiałem. Wiele osób marzy o tym, by mieć kominek, ale koszty instalacji, eksploatacji oraz wymagania przestrzenne i konieczność stałego dbania o porządek wokół niego, sprawiają, że nie decydują się na ten krok. Istnieje jednak drugie wyjście, jakim jest imitacja kominka. Elegancki salon z atrapą kominka nie należy dzisiaj do rzadkości. Tego rodzaju produkt nie daje co prawda ciepła i efektu słynnego trzaskającego drewna, ale prezentuje się fenomenalnie we wnętrzu salonu. Imitacje kominka montowane są w łatwy sposób, wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w swoim domu lub w mieszkaniu. Oryginalnym rozwiązaniem są aktualnie portale kominkowe umieszczane na przykład w sypialniach. To gipsowa imitacja obudowy kominka, którą można wykorzystać, nie tylko jako element kominka elektrycznego czy atrapy, ale również samodzielnie jako ozdobę pokoju. Największą zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość zamontowania ich nawet w bloku, gdzie o kominku można zazwyczaj jedynie pomarzyć ze względu na przepisy budowlane. Portal kominkowy można ozdobić według własnego uznania, np. za pomocą pięknych świec czy kwiatów.

Kominek w domu, to doskonały pomysł na zmianę stylu i jakości pomieszczenia, ale nie zawsze możliwy do zrealizowania. Kiedy jest on nieosiągalny, pomocne okażą się inne, podobne rozwiązania, mogące stanowić wspaniałą część aranżacji każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *