Ręcznie tkane dywany, nie tylko na podłogę, ale też na ścianę

Opublikowano Dodaj komentarz

Najnowsze trendy w wystroju wnętrz wskazują, że coraz modniejsze stają się ręcznie tkane dywany, nie tylko na podłogę, ale też na ścianę. Warto przyjrzeć się im z bliska i poznać kilka sekretów, w których tkwi ich sukces.

Ręcznie tkane dywany, nie tylko na podłogę, ale też na ścianę – najważniejsze zalety

Mnogość produktów, które są dostępne dzisiaj na rynku, może niejedną osobę wprawić w zawrót głowy. Także wśród dywanów można znaleźć niezwykle atrakcyjne wyroby, których przeznaczenie może być niejednoznaczne. Zdecydowanie wyróżniają się dywany ręcznie tkane. Są to prawdziwe dzieła sztuki i każdy z nich jest inny, niepowtarzalny. Ta unikatowość to jedna z ich podstawowych zalet. Dzięki ręcznemu tkaniu mogą one posiadać dokładnie takie wzory i barwy o jakich marzysz. To ogromny plus, zwłaszcza, gdy masz własny pomysł na wystrój wnętrz i pragniesz, by były nietuzinkowe. Każdy ręcznie tkany dywan powstaje z włókna najwyższej jakości. W ten sposób zyskuje kilka istotnych właściwości. Pierwszą z nich jest niezwykła trwałość, dzięki której takie wyroby służą nawet kilku pokoleniom. Wyroby te cechuje duża odporność na uszkodzenia, odbarwienia i wgniecenia. Ponadto widać w nich wyjątkowy kunszt rzemieślniczy. Zostały stworzone z dbałością o każdy szczegół. Sprawia to, że z biegiem lat dywan taki nie traci na wartości a zyskuje. Po trzecie, wysokogatunkowa przędza zapewnia dywanom tym maksymalną miękkość i przyjemność w dotyku. Dywan tkany ręcznie powstaje zawsze z ogromną precyzją. W ten sposób uzyskuje się produkt, który jest solidną izolacją termiczną i dźwiękową. Nic dziwnego, że wyroby te kojarzone są z luksusem. Wiele osób korzysta z tej opcji, planując aranżację swojego wnętrza, a dywany często wykorzystywane są w nich w nietypowy sposób.

Dywan tkany ręcznie – piękna ozdoba podłogi, ale również ściany

Położenie dywanu na podłodze jest rozwiązaniem oczywistym. Dywan handmade z pewnością będzie robił ogromne wrażenie i spełniał wszystkie swoje funkcje, wymienione już powyżej. Coraz częściej jednak umieszcza się te wyroby w innym miejscu niż tradycyjnie. Rozwiązanie to nie jest obce mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ było modne jeszcze w latach 90-tych. Chodzi oczywiście o dywan ścienny, dekorację znaną na starym kontynencie już od XVI stulecia. Moda ta wraca z wielką mocą i trzeba przyznać, że tego rodzaju aranżacje naprawdę bywają imponujące. Dywany pełnią wówczas funkcję analogiczną do dużego obrazu czy grafiki, wypełniając przestrzeń na ścianie. Najczęściej można spotkać je w sypialni nad łóżkiem lub nad sofą w salonie. Ręcznie tkany dywan na ścianę z powodzeniem mógłby sprawdzić się także w biblioteczce lub w gabinecie. Wszystko zależy od kreatywnego podejścia do aranżacji. Będzie on niewątpliwym urozmaiceniem każdego wnętrza. Ponadto, tak samo, jak na podłodze, będzie stanowił izolację cieplną i dźwiękową. Tradycyjnie makata na ścianę ozdabiana była wzorami zaczerpniętymi ze świata flory lub motywami geometrycznymi. Współcześnie oferta wzornictwa jest praktycznie nieograniczona i wiąże się głównie z możliwościami twórcy oraz jego i nabywcy wyobraźnią. Na koniec pozostaje jeszcze pytanie: jak zawiesić dywan na ścianie? Odpowiedzi na nie może być wiele, gdyż zależą one od wybranego materiału. Dywany wiesza się na gwoździach na zamocowanych przy tkaninie uchwytach, używa się także specjalnych zszywek lub styropianowych spodów. Niekiedy jednak wymagane jest odpowiednie przygotowanie wyrobu, np., jeśli powstał on z jedwabiu. O tę kwestię zawsze warto spytać twórcę dywanu.

Dywan ścienny, choć niektórym nadal kojarzy się z czasami PRL-u, wraca do wystroju wnętrz w pięknym stylu. Jego wyjątkowe zalety dają użytkownikom, nie tylko wspaniałe wrażenia wizualne, ale również satysfakcję z praktycznego zagospodarowania ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *