Jakie łóżko jest najzdrowsze?

Opublikowano Dodaj komentarz

Łóżko to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy mebel w Twoim domu. Wybierając nowe, zastanawiasz się jakie łóżko jest najzdrowsze? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci wybór najzdrowszego łóżka.

Coraz częściej wybierając meble do Swojego domu, zwracasz uwagę, nie tylko na ich estetykę, ale także na to, jak wpływają na Twoje samopoczucie i zdrowie? Tymi kryteriami powinieneś się kierować także przy wyborze mebla, w którym spędzasz średnio 25 lat swojego życia. Zdrowe łóżko, to łóżko dopasowane do Twojego wzrostu, ale także do wagi. Kolejny ważny parametr, jaki powinieneś brać pod uwagę wybierając dobre łóżko, to materiał, z jakiego został wykonany jego stelaż i materac. Powinien być zbudowany z gęsto rozmieszczonych, sprężynujących listew, odpowiednich do Twojej wagi. Materac dobry dla kręgosłupa powinien uwzględniać indywidualne potrzeby każdej osoby kupującej go. O tym czy dany model jest dla Ciebie odpowiedni, możesz się przekonać układając się na nim na boku. Jeśli to dobry materac, właściwy dla Ciebie i Twoich potrzeb zdrowotnych, Twój kręgosłup będzie czuł się komfortowo. Kolejnym ważnym zagadnieniem, które bezpośrednio wpływa na zdrowe spanie, jest surowiec i materiał, z jakich wykonane są łóżko i materac.

Jakie łóżko jest najzdrowsze? – praktyczne porady

Dobre łóżko powinno być wykonane z litego drewna. Wybieraj stelaże robione z dobrego jakościowo drzewa: dębu lub, jeśli możesz sobie na to pozwolić, to nawet z mahoniu. Jeśli wolisz łóżko lakierowane, to szukaj takiego, do którego pomalowania użyto lakieru wodnego lub nietoksycznego. Taki lakier jest najbardziej przyjazny dla Twojego zdrowia. Decydując się na zdrowy materac, masz możliwość wyboru z kilku ich rodzajów, dostępnych na rynku. Sprężynowy tzw: bonello, kieszeniowy, piankowy, który zapewnia wrażenie spania na chmurce czy lateksowy a może termo elastyczny, wykonany z zapamiętującego kształty specjalnego tworzywa. Wybór materacy jest naprawdę duży. Jeśli możesz, zapytaj sprzedawcę, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy. Nie musisz spieszyć się z wyborem. Dobry materac nie należy do najtańszych, ale nie warto przy jego zakupie kierować się wyłącznie kryterium finansowym. Musisz pamiętać, że materac wymieniasz co 5-8 lat, więc dobrze dobrany będzie zapewniał Ci przez ten czas zdrowe spanie.

Zdrowe łóżko – zdrowy sen

Na komfort Twojego snu wpływa także wybór materiałów, z których wykonano materac. Zdrowy materac, to taki, który wyprodukowano z naturalnych tworzyw: bawełny, wełny, włókna kokosowego czy gryki. Ważna jest również grubość materaca. Dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa zalecane jest posiadanie grubych nawet 20cm materacy, składających się z wielu warstw o odpowiedniej twardości. Jeśli już wybrałeś właściwy stelaż, dobrałeś do niego najlepszy materac, to nadszedł czas, aby wybrać odpowiedni pokrowiec lub nakładkę na materac. Najbardziej praktyczne, wyposażone są w zamki błyskawiczne umożliwiające szybkie zdejmowanie pokrowca. Pokrowce różnią się między sobą składem materiału, z którego je wykonano i rodzajem pikowania. Niektóre pokrowce przeznaczone są dla osób, które wykazują specjalne potrzeby. Te dla alergików wykonano z niepylących tkanin, dodatkowo utrudniających rozwój w nich roztoczy. Wybór materaca do pokoju dziecięcego jest nie mniej problematyczny. Materac dobry dla kręgosłupa Twojego dziecka musi posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu. Dobre łóżko, to dobry sen, a to czy śpisz zdrowo wpływa na całą Twoją codzienną aktywność. Wybór tego najbardziej osobistego mebla jest sprawą tak samo ważną, jak wybór stylu aranżacji sypialni. Wybierając zdrowe łóżko, zdobywaj jak największą ilość rzetelnych informacji, które choć trochę ułatwią Ci tą skomplikowaną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *