Sposoby na mieszkanie w stylu prowansalskim

Opublikowano Dodaj komentarz

Styl prowansalski nawiązuje do wszystkiego co naturalne. Styl ten tradycyjnie kojarzony z południem Francji, w ostatniej dekadzie zyskał grono wiernych propagatorów na terenie całej Europy. Wystrojem i kolorystyką nawiązuje do spokojnego klimatu francuskiej wsi. Jeśli chcesz odmienić swoje pomieszczenia, styl prowansalski jest strzałem w dziesiątkę.

Podstawą stylu prowansalskiego jest umiejętne wykorzystanie całej palety kolorów, począwszy od bieli, a na szarościach kończąc. Dominujące są jednak barwy pastelowe, które nawiązują do kolorystyki, panującej w Prowansji. Lawendowe fiolety, soczyste żółcie, delikatne róże i wszechobecna biel, w subtelny sposób rozjaśniają każde wnętrze. Miękkie tkaniny, okrywające proste w swojej formie meble i wazony z kwiatami ustawione od niechcenia w kuchni czy w salonie, sprawią, że każdy z domowników poczuje atmosferę spokojnej francuskiej wsi. Styl prowansalski, pomimo wszechobecnej bieli, kojarzy się z przytulnym wnętrzem i ciepłą atmosferą. Taką aurę budują zwiewne materiały, lniane serwety i miękkie narzuty. Dominują naturalne tkaniny: len i bawełna. W stylu prowansalskim nie ma miejsca na nic, co jest plastykowe czy syntetyczne. Bardzo popularne są motywy kwiatowe, chętnie umieszczane na zasłonach, obiciach mebli czy w formie haftu na serwetach. Jeśli meble w stylu prowansalskim, to tylko wykonane z drewna. Posiadają one uchwyty i zawiasy, wykonane z kutego żelaza, które nie odwracają uwagi od prostej formy wykonania. Styl prowansalski pozbawiony jest przeszkleń czy barokowych zdobień. Urzeka prostotą form i kunsztem wykonania.

Styl prowansalski – prostota form i pragnienie naturalności

Stylistyka Prowansji sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli chcesz odmienić swój dom czy mieszkanie, styl prowansalski idealnie się do tego nadaje. Kuchnia, łazienka czy sypialnia, urządzone w tym stylu, zyskają przytulną atmosferę. Podstawową cechą tej aranżacji jest wykorzystanie drewnianych mebli. Kiedyś wykonywane na zamówienie, dziś powstają w całych kolekcjach. Specjalnie postarzane, żeby wydobyć ich niepowtarzalny charakter. Ważnym elementem wnętrza w stylu prowansalskim jest bielony, drewniany kredens z półkami. Materiałem często wykorzystywanym w tym stylu jest kamień. Jego użycie nawiązywać ma do konstrukcji wiejskich domów, w całości wykonywanych kiedyś z kamienia. Dziś kamień, we wnętrzu w stylu prowansalskim, może występować pod postacią oryginalnych płytek ceramicznych, ułożonych na ścianie lub podłodze. Ważne by były utrzymane w pastelowej kolorystyce. Urządzając kuchnię trzeba pamiętać o wykorzystaniu drewnianych blatów i białych mebli. Kolorystyka ścian powinna być utrzymana w stonowanych barwach. Mocne akcenty kolorystyczne, tworzone są przez dodatki. Ceramiczne naczynia, kolorowe doniczki z ziołami, emaliowane sprzęty kuchenne, wniosą nieco urozmaicenia.

Wnętrza w stylu prowansalskim, czyli magia dodatków

Styl prowansalski równie dobrze sprawdzi się w łazience. Jasne meble, wzorowana na staroświecką armatura, wanna, stojąca na niskich nóżkach czy widoczny na ścianie kamień, sprawią, że Twoja łazienka nabierze niebanalnego charakteru. Wstaw do niej mebel, wykonany z wikliny, na ścianie zawieś okrągłe lustro w prostej ramie, a na umywalce postaw ceramiczny pojemnik na przybory toaletowe i bukiet lawendy w wazonie a efekt będzie wspaniały. Niewielkim nakładem pracy otrzymasz przytulne wnętrze, zapraszające do odpoczynku i relaksu w stylu Prowansji.

Wnętrza w stylu prowansalskim, romantyczne a jednocześnie urzekające prostotą form, to idealny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie przytulną atmosferę relaksu w gronie rodzinnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *