Koszyk

Styl skandynawski – naturalność i prostota

Styl skandynawski niezmiennie pozostaje jednym z najmodniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Jego twórcą, był żyjący na przełomie XIX i XX wieku, pochodzący ze Szwecji malarz i architekt wnętrz Carl Larsson.

Jako trend w architekturze wnętrz, styl skandynawski został spopularyzowany w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Styl rodem z mroźnych krańców Europy, idealnie sprawdzi się w każdym, nawet najmniejszym wnętrzu. Wszechobecne wykorzystanie bieli, rozjaśni wszystkie pomieszczenia. Główne cechy stylu skandynawskiego, to funkcjonalność i prostota form w połączeniu z naturalnymi materiałami. Aranżując wnętrza w tym stylu, można je łatwo optycznie powiększyć. W tym celu najlepiej wykorzystać jasne barwy, zestawione z niewielką ilością mebli. Minimalizm ma podkreślać funkcjonalność użytych mebli, a także kunszt ich wykonania. Wybierając kolory ścian, oprócz tak bardzo popularnej bieli, możesz wykorzystać kolor écru lub zastosować jasne odcienie błękitu i wrzosu. Okna pozbawione firan i zasłon wpuszczą do środka znacznie więcej promieni słonecznych. Ten prosty trik rozjaśni każde pomieszczenie. Wnętrza w stylu skandynawskim muszą być, przede wszystkim praktyczne i komfortowe, nie tracąc jednocześnie swojego bezpretensjonalnego charakteru. Bardzo ważne są naturalne akcenty, takie jak drewniana podłoga – często również pomalowana na biało wiklina czy kamień. Dobierając dodatki, szukaj pledów o grubym splocie, wełnianych koców, materiałów, takich jak bawełna i len. Muszą być to artykuły najwyższej jakości, ale zakupione w rozsądnej cenie.

Styl skandynawski – naturalność w roli głównej

Styl skandynawski, to styl uniwersalny. Równie dobrze sprawdzi się mieszkaniu w bloku, wielkim domu czy w malutkiej, wiejskiej chatce. Jeśli nie posiadasz dużego budżetu, to styl ten jest strzałem w dziesiątkę. Skandynawowie słyną ze swego uwielbienia do eklektyzmu w domowych wnętrzach. Ważną rolę odgrywają dodatki, budujące charakter pomieszczenia. Biel będzie idealną bazą, która pozwoli zaistnieć wyrazistym dodatkom w stonowanych barwach. Ważną rolę odgrywają w tej stylistyce lampy. Im jest więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Styl skandynawski nie lubi ciemności. Prostota i minimalizm są absolutną podstawą stylu skandynawskiego. Meble zachowują prostą i funkcjonalną formę. Wszystko ma swoje miejsce i zastosowanie. Brak rzeczy zbędnych, które mogły by wprowadzić do wnętrza niepotrzebny chaos. Styl skandynawski, oprócz prostoty aranżacji cechuje się również ekologicznym podejściem w kwestii tworzonego wystroju.

Mniej znaczy lepiej – prostota i funkcjonalność stylu skandynawskiego

Skandynawowie to mistrzowie łączenia kolorów i wzornictwa. Ich wnętrza są proste, jasne, ale nie są pozbawione przytulności. W równym stopniu wykorzystują artykuły hand made i te zakupione w sklepach. Pomieszczenia, urządzone w stylu skandynawskim, są zawsze eleganckie i schludne. Wszystko ma w nich swoje miejsce, co ułatwia życie mieszkańcom. Meble w stylu skandynawskim są niezwykle proste w konstrukcji, ale niezmiernie funkcjonalne. Materiały z jakich są tworzone, wyróżnia, przede wszystkim wyjątkowo wysoka jakość wykonania i dbałość o każdy szczegół. To produkty trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Styl skandynawski nie wychodzi z mody, mimo upływu lat. To styl, który na dobre zagościł w domowych wnętrzach i stale zyskuje nowe grono zwolenników. Sekret sukcesu tkwi w funkcjonalności mebli, dobrej jakości wykonania i prostocie formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *